ANASAYFA KURUMSAL PROJELER ÜRÜNLER E-KATALOG GRAND ONLİNE TEKLİF İSTE BLOG İLETİŞİM
Hızlı İletişim
Canlı Destek +90 212 210 01 36 info@grandofis.com

Estetik, İşlevsel ve Minimalist Ofis Tasarımları

Ofis Mobilyaları, minimalist tasarımlar…

Ofis tasarımları gün geçtikçe artan rekabetçi iş piyasasında değişime uğruyor. Geleneksel ofis ve esnek çalışma hayatı şeklinde ikiye ayrılan iş yaşamı, modern ve işlevsel ofis mobilyalarıyla yeniden şekilleniyor. Ofis hayatına yeni bir soluk getiren minimal mobilya tasarımları, kurumsal bir yapı ya da ev ortamında kurulan bir çalışma alanında verimliliği olumlu yönde etkiliyor. İş insanları, yazarlar, editörler, akademisyenler, mimarlar kısacası birçok sektörden insan, çalışırken sadeliği tercih ediyor. Bir bilgisayar bir kalemlik ve bir de ajandanın sığacağı bir çalışma masası kalabalık masalara oranla daha çok ilgi görüyor.

Ferah ve zihni yormayan dingin bir çalışma alanı hayal edenler, işe ilk önce mini, basit ama bir o kadar da şık ve işlevsel ofis takımları seçmekle başlıyor. Tornio isimli bu minimal ofis tasarımında da gördüğünüz gibi çalışma alanını boğmayan, büyük tasarımlarla aynı işlevi gören ofis mobilyasına sahip olmak mümkün. Tornio çalışma masasının oval kenarları, zarif ayakları, masayla bütünleşik mini çekmecesi, yarı kapaklı dolapları ve misafir ağırlama takımıyla hem tam ihtiyaç duyulan eşyaları barındırıyor hem de gözü yormayan bir sadelik sunuyor. Tornio takımı, yenilikçi, modern ve özgür bir düşüncenin ürünü olma özelliğine sahip. Esnek ya da geleneksel iş yaşamı fark etmeksizin minimal ofis takımlarıyla verimli sonuçlar almanın mümkün olduğunu kullanıcıların görüşlerinden anlayabiliyoruz. Tasarımcılara ilham veren iş insanları, beklentilerini ve ihtiyaçlarını belirterek ofis mobilyalarının yaratım sürecini olumlu yönde destekliyorlar. Makam odası denince akla gelen oymalı, heybetli takımlar yerini estetik, işlevsel, zarif takımlara bırakıyor. Modern yaşamla birlikte değişen mobilyalar, performans verimliliğini de pozitif yönde etkiliyor.

Minimal Ofis Tasarımları Nasıl Olmalı?

Çalışma alanı denince akla gelen büyük toplantı odaları, geniş makam odaları geliyor. Ancak çoğu kişi için çalışma ofisi küçük bir alan demektir. İç mimarlar ve ofis mobilyası tasarlayan meslek profesyonelleri ise küçük ofis yoktur, yanlış mobilya seçimi vardır düşüncesinde ortak noktada buluşuyor. Verimli ve ilham veren bir çalışmanın, çalışma ortamından geçtiğini savunan yöneticiler, çalışanlarının ofislerini modern yaşama uygun hale getirmeyi ihmal etmiyor. Peki, küçük alanlarda kalabalıktan uzak fakat beklentileri karşılayan şık bir ofis dekorasyonu oluşturmak mümkün mü? Elbette! İşte birkaç küçük tüyo:

Estetik raf ve dolap sistemleri

Dosya, kitap ve çeşitli objelerin yer aldığı dolaplar genellikle zeminden yukarı doğru yükselen, büyük ve kaba mobilyalardır. Tasarımcılar minimal ofis mobilyası tasarlarken bu karmaşık görüntüyü değiştiriyor ve yerine daha yüksek, ince ayaklı raf & dolap sistemleri oluşturuyor. Yenilikçi ve özgür yaklaşım sergileyen tasarımcılar, sadece estetik kaygıları ele almıyor; çalışacak kişinin verimliliğini, potansiyel iş yükünü düşünerek nüanslara önem veriyor.

Odayı iki bölüme ayıran dolap tasarımları

Mekân anlamında küçük olan ofisleri en verimli şekilde kullanabilmenin yolu doğru mekâna doğru mobilya seçmekle gerçekleşir. Ofis mobilyası üretiminde önemli katkılar sağlayan tasarımcılar ve iç mimarların çözümcü yaklaşımları, tek ya da çoklu çalışma ortamında minimal ofisler oluşturmak için duvar – paravan kullanmak yerine raflı dolaplar kullanmayı öneriyor. Böylelikle ofis dolabın konumuyla ikiye ayrılırken aynı zamanda her iki mini ofisin dolap ihtiyacı çözüme kavuşturuluyor. Küçük alanları işlevsel kullanmak doğru eşya seçimiyle mümkündür.

Küçük ve fonksiyonel mobilyalar

Küçük ofislerin en büyük hatası yanlış dekorasyona yönelmektir. Profesyonel bir kişiyle birlikte tasarlanılan mini ofislerde, kullanılacak mobilyalar daima mekânın ölçülerine göre tercih edilir. Minimal, sade, göz yormayan tasarıma sahip olan ve istenilen fonksiyonelliği sunan mobilyalar, uzun vadede çalışma alanını zenginleştirir. Bu tip durumlarda “Less is more” (Az, çoktur.) deyimi kesinlikle başarılı sonuçlar veriyor.

Sade duvar tasarımı

Küçük ofislerde duvar tasarımı ofisin genel havasını doğrudan etkiliyor. Duvar dekorasyonunda öncelikli nokta duvar rengi oluyor. Eğer karmaşık, göz yoran bir renk ya da hareketli duvar kâğıtları kullanılmışsa ve bu duvarda raflar, tablolar, çeşitli objeler yer alıyorsa ofiste dikkat bozukluğu oluşabiliyor. Mobilyalar ofisin öne çıkan dekorasyon öğeleri olmalı ve duvarda maksimum sadelik olmalı. Düz renk bir boya, duvar kağıdı seçimi duvara asılacak olan raf sistemlerinin de duruşunu, işlevselliğini etkiler.

Projelerimize göz atmak ister misiniz?